Rodzaje kamieni nerkowych – opis i charakterystyka

Kamienie nerkowe to bolesny problem wielu osób. Ból spowodowany ich przesuwaniem wzdłuż przewodu moczowego porównywany jest do bólu porodowego. Problem ten częściej dotyczy mężczyzn i zwykle diagnozowany jest w 30-50 roku życia. Często pacjenci nawet nie wiedzą, że w ich nerkach tworzą się kamienie. Okazuje się to dopiero przy rutynowych badaniach, albo gdy pojawia się kolka. Gwałtowny, ostry ból w nerce to sygnał, że kamienie są spore. Jakie ich rodzaje wyróżniamy i czym się one charakteryzują?

Rodzaje kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe występują w wielu różnych rodzajach. Wyróżniamy kamienie wapniowe, powstałe ze związków wapnia, kamienie szczawianowe, ze związków zwianych szczawianami, kamienie fosforanowe ze związków fosforanów, kamienie moczanowe ze związków kwasu moczowego oraz kamienie cystynowe powstające z cystyny. Te ostatnie są dość rzadkie. W jaki sposób te rozmaite kamienie powstają? Na skutek gromadzenia się w nerkach złogów minerałów. Z czasem prowadzą do ich dysfunkcji. Kamienie nerkowe mogą zostać usunięte z organizmu w sposób naturalny. Jeśli jednak są duże, może to być problematyczne. Muszą zostać rozbite lub usunięte w sposób operacyjny. Takie złogi – na przykład szczawiany – nie są niczym dziwnym. Tworzą się w sposób naturalny, będąc składnikiem osadu moczu. Problem i zagrożenie pojawiają się gdy jest ich zbyt dużo.

Rodzaje kamieni nerkowych - opis i charakterystyka

Kamienie nerkowe – profilaktyka

Niektórzy mają naturalną skłonność do tworzenia kamieni w nerkach i po jednym ataku muszą całkowicie zmienić swoją dietę, żeby uchronić się przed kolejną kolką nerkową. Warto jednak zawczasu działać, aby nie musieć zmagać się z kamicą nerkową. Trzeba wypijać dużo wody każdego dnia, pić wodę mineralną przed pójściem spać, a także dbać o różnorodną dietę. Nie można przesadzać z niektórymi produktami – wszystko jest zdrowe, jeśli jest stosowane w rozsądnych ilościach. Na przykład szczawiany powstają na skutek nadmiaru rabarbaru, szpinaku, buraków czy szczawiu w diecie, a także przy nadmiarze witaminy C przy jednoczesnym niedoborze witaminy B6.